Sakız Çiğnemek Ağız Sağlığını Korur mu?

Birçok insan için günlük bir alışkanlık haline gelen sakız çiğneme alışkanlığının ağız sağlığını koruduğu doğrumu acaba...

Periodontoloji Uzmanı ve Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, yaptığı araştırmaların sakızın mekanik temizlik sağladığını ve içeriğindeki ksilitol sayesinde bakteri çoğalmasını engellediğini gösterdiğini belirtti.

Güler, yiyeceklerle diş eti sağlığı arasındaki ilişkiyi değerlendirdi. Bu ilişkinin yiyeceklerin içeriğinden ziyade yapısına odaklandığını ifade eden Güler, "Diş etleri, dişleri çepeçevre sararak alttaki kemiği mekanik etkenlerden koruyan bir kılıf görevi görür. Bu kılıfın her zaman etkili çalışabilmesi ve görevini tam anlamıyla yerine getirebilmesi için sürekli talim yapması gerekmektedir. Burada bahsedilen talim, diş etlerinin sert gıdalarla karşılaşması anlamına gelir." dedi.

Güler, yapılan çalışmalarda sakızın, diş etlerini temizleyerek bakteri çoğalmasını önlediğini ve içeriğindeki ksilitolün bu süreçte önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, bu bulguların diş sağlığı açısından önemli olduğunu belirtti. Bu çalışmalar, bireylerin diş sağlığını korumak ve geliştirmek adına günlük alışkanlıklarında dikkatli olmalarının gerekliliğini gösteriyor.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2016, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı