Yeniyıl

Bitkileri Dondan Nasıl Korursunuz?

Kış mevsimi geldiğinde bahçenizdeki bitkileri korumak isteyebilirsiniz

Eğer bahçeli bir eviniz ya da geniş bir balkonunuz varsa, yeşil alanlarınızdaki bitkiler sizin için büyük bir değer taşıyabilir. Ancak, her bitki dona karşı aynı derecede hassas değildir. Bu nedenle, hangi bitkilerin ekstra korumaya ihtiyaç duyduğunu bilmek, bu süreci etkili bir şekilde yönetmek için önemlidir.

Özellikle uzun yıllardır yaşayan narin bitkiler ve kış aylarının sonlarında veya ilkbaharın başlarında tomurcuklarını bırakan bitkiler, dona karşı en hassas olanlar arasında yer alır. Bu bitkilerin korunması, bahçe sahipleri için doğal bir istek halini alır.

Kış aylarında ağaçlardan bahçeye dökülen yaprakların büyük bir önemi vardır. Bu yapraklar, bahçe yatağına düştüklerinde karbon ve nitrojen depolar, ayrışırken tozlaştırıcılar ve faydalı mantarlar için yiyecek ve yaşam alanı sağlar. Aynı zamanda bitkileri ek bir yalıtım tabakasıyla korurlar.

Hassas ağaçları korumanın etkili bir yolu çuval bezi ve sicim (ip) kullanmaktır. Özellikle sert iklim bölgelerindeki yaprak döken bitkiler veya kış aylarında tuzlanabilecek yolların yakınındaki kozalaklı bitkiler, ekstra kış korumasına ihtiyaç duyan odunsu bitkileri çuvalla sararak korumak önemlidir.

Ağaçları veya çalıları kış boyunca örtü altında tutmak, görsel olarak boğulmuş gibi hissetmenize neden olabilir, ancak ağaçlar, düşük fotosentez koşullarında iyi bir kış geçirebilir. Yaprak döken ağaçlar, düşük fotosentez dönemine girdikleri için güneş ışığına az ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, bir bitkiyi örtmekten çekinmeyin.

Uzun bir kışın ardından bazı bitkiler yorgun ve kötü görünebilir. Ancak, bu görüntü sizi korkutmasın; sabırlı olun. Bir bitkinin ölü gibi göründüğünde köklerinin de öldüğü sonucuna varmak için önce köklerindeki yaşam belirtilerini dikkatlice gözlemlemek gerekir.

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright 2016, Profesyonel Firma Rehberi-Firma tanıtımı-Ürün Tanıtımı